În parteneriat cu A.O. Finedu, Ministerul Finanțelor a lansat pe 20 martie 2024, Școala finanțelor publice pentru jurnaliști, o inițiativă inovatoare menită să a ajute jurnaliștii să înțeleagă mai bine realitățile economice aferente finanțelor publice, pentru a putea, ulterior, reda mai bine conținut calitativ aferent subiectului menționat. În cadrul activității participă 11 jurnaliști de la diverse instituții media din țară. Moderată de către ministrul Finanțelor, Petru Rotaru, prima sesiune a școlii, a fost dedicată aspectelor ce țin de procesul bugetar, precum: venituri, cheltuieli și...
Română